Bursa Bölge İdare Mahkemesi, Sapanca Kırkpınar'da mahalle halkının itirazlarına rağmen kolluk güçlerinin aldığı önlemler arasında başlatılan ve mahallenin merasını betona çeviren 'Teleferik Projesi' ile iglili imar planlarını iptal etti.

Teleferik projesine karşı o dönem mücadele veren Kırkpınar Hasanpaşa mahallesi sakinlerinin istinafa taşıdığı dava Bursa Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdare Dava Dairesinde karara bağlandı. Mahkeme, Sakarya 1. İdare Mahkemesi tarafından davanın reddi kararını kaldırarak, Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12.02.2018 tarih ve 2/75 sayılı, 1/25.000 ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ile Sapanca Belediye Meclis kararı ile kabul edilen 1/1000 ölçekli uygulama imar plan değişikliğini iptal etti.

İmar planı değişikliği talepleri o dönem görüşülmeden reddedilen Kırkpınarlılar, projenin başlamasından üç yıl sonra gelen iptal kararı buruk bir sevinçle karşıladı. Teleferik alt ve üst istasyonları için  oldukça büyük bir alanda 'yeşil katliamı' yapıldığını ifade eden mahalle halkı, talan edilen alanı yeniden kazanmak için direnmeye devam edeceklerini söylediler.

Davanın avukatı Zafer Kazan da, talepleri Sakarya Büyükşehir ve Sapanca Belediyeleri tarafından görmezden gelinen, talepleri hiç değerlendirilmeden reddedilen mahalle halkının haklılığının, gecikmeli de olsa ortaya çıktığını söyledi. Bundan sonraki süreç hakkında bilgi veren Kazan, istinaf mahkemesinin bu kararından sonra artık söz konusu mahalle bir çivi bile çakılamaz, bütün işlemlerin olduğu gibi durdurulması gerekiyor" dedi. Karara rağmen inşaatta çalışmalar devam ederse ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Kazan, "Danıştay'ın bu kararı onaması durumunda bütün yapıların sökülüp atılması, tahrip edilen doğanın eksi haline getirilmesi gerekecek" diye konuştu.

DEVA'dan '6284 Sayılı Yasa' pazarlığına tepki! DEVA'dan '6284 Sayılı Yasa' pazarlığına tepki!