Amerika Birleşik Devletleri'nin bu yıl ikincisini düzenlediği Demokrasi Zirvesi'ne 120 civarında ülke katılacak. Fakat Biden yönetimi iki NATO müttefiki olan Türkiye ve Macaristan'ı gelecek hafta yapılacak zirveye davet etmedi. 

ABD Başkanı Joe Biden ve Beyaz Saray yönetiminin en önemli dış politika girişimlerinden biri olarak gördüğü zirve, dünya genelinde yükselen "otoriter yönetimler karşısında demokrasileri güçlendirmeyi" hedefliyor.

Foreign Policy'de yer alan habere göre, 3 ABD yetkilisi bunun Washington'un Ukrayna savaşında Rusya karşısında bu iki ülkenin desteğinin yanı sıra Finlandiya ile İsveç'in NATO üyeliği için onayına ihtiyaç duymasına rağmen Türkiye ve Macaristan'daki demokratik gerilemeden duyduğu endişeyi gösterdiğini belirtti.

Haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "gücü elinde topladığı ve ülkedeki demokratik unsurları yok ettiği ama yine de 20 yıllık iktidarındaki en zorlu seçimle karşı karşıya olduğu" belirtildi.

Sol Parti Türkiye'deki muhaliflere vize kolaylığı istedi Sol Parti Türkiye'deki muhaliflere vize kolaylığı istedi

Öte yandan Başbakan Viktor Orban'ın yönetimi altında Macaristan'ın Avrupa Birliği ve NATO'dan uzaklaşarak demokratik süreçlerinde gerileme yaşadığı ve Ukrayna'daki işgal rağmen Orban'ın Rusya ile yakın ilişkileri sürdürmesine dikkat çekildi.

Kaynak: Euronews