Yargıtay Başkanlığı seçiminin 10'uncu tur oylaması sonucunda adaylar, seçilmeye yeterli oyu alamadı. Yargıtay seçimi, önümüzdeki günlerde ikinci kez tekrarlanacak ve yeniden adaylık başvurusu alınacak.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılmaya başlanan başkanlık seçimlerinin onuncu turunda da hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı.

İki sigara grubu daha zam yaptı İki sigara grubu daha zam yaptı

Mehmet Akarca, Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilmiş, 4 yıllık görev süresi pazar günü itibarıyla dolmuştu.

Bu kapsamda Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay'da pazartesi günü sandık kuruldu ve Yargıtay üyeleri sandık başına gitti.

Seçimin ilk sekiz turunda hiçbir adayın, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamaması üzerine bugün, Akarca ve Kerkez'in katıldığı dokuzuncu ve onuncu tur oylama yapıldı.

Dokuz ve onuncu turlarda sonuç alınamadı

Dokuzuncu tur oylama sonucu, Yargıtay Başkanı Akarca 119, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ise 138 oy aldı. Seçime katılımın 336 olarak kayıtlara geçerken, kullanılan oylardan 11'i boş, 68'i ise geçersiz sayıldı.

Bunun üzerine seçimde onuncu tur oylamaya geçildi. Yargıtay Başkanlığı seçimi onuncu tur oylamasına 338 üye katıldı. Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca 120, 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 138 oy aldı. 71 oy geçersiz sayıldı, 9 oy boş atıldı.

Yeniden başvuru alınıp, seçim tekrarlanacak

Adaylar, başkanlık için gereken 175 oya ulaşamadığı için seçim ikinci kez tekrarlanacak ve yeniden adaylık başvurusu alınacak.

Seçimlerde üye tamsayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor.

Editör: Tuncer Kalaycı