İYİ Parti'nin 5. Olağanüstü Kurultayı'nda yeniden aday olmayan Meral Akşener, genel başkan olarak son konuşmasını yaptı.

"Bugün emaneti devretme günü" diyen Akşener, "Karşınızda bu kürsüden son kez konuşuyorum" diye konuştu.

İYİ Parti'nin 31 Mart yerel seçimlerindeki yenilgisinden sonra olağanüstü kurultay kararı alan ve partinin kuruluşundan bu yana genel başkanlığını üstlenen Meral Akşener, bugün kurultayda partililere veda ediyor.

Yaptığı konuşmada İYİ Parti'nin seçimlere kendi adaylarıyla, "hür ve müstakil" girmesine yönelik Akşener, "Aldığımız riskin elbette farkındaydık. Ben bugüne kadar hem kendimin hem de partimizin aldığı tüm kararların arkasında durduğum gibi bu kararın da arkasında durdum. Ne kadar zorlu bir yola çıktığımızın farkındaydım" dedi ve şöyle devam etti:

"Bugüne kadar olduğu gibi bugün de sadece söz söyleme sırasında değil bedel ödeme sırasında en önde karşınızda duruyorum."

Kariyerinde 30 yıl boyunca bir kadın olarak "zorluklarla, iftiralarla ve tehditlerle" karşılaştığını söyleyen Akşener, "Yeri geldi feragatte, yeri geldi fedakarlıkta bulundum. Yeri geldi herkes sustuğunda bile milletin sesini haykıran oldum" dedi.

Akşener sözlerine şöyle devam etti:

Özgür Özel'den Çerkes Soykırımı mesajı Özgür Özel'den Çerkes Soykırımı mesajı

"Bugün üzerime düşen her şeyi yapmış olmanın huzuruyla son kez karşınızdayım. Hiçbir hesaba, hiçbir pazarlığa, hiçbir sahtekarlığa girmeden, milletin sesini duyurmuş olmanın mutluluğuyla son kez karınızdayım. İYİ Parti'yi kurduğumuz ilk günkü gibi bir an bile pes etmeden mücadele etmiş olmanın gönül rahatlığıyla son kez karşınızdayım."

"Biz bugünlere çiçek bahçelerinden değil mayın tarlalarından geçerek geldik" diye konuşmasına devam eden Akşener, 25 Ekim 2017'de İYİ Parti'nin kuruluşunu hatırlattı ve "Türkiye’nin çok yarası var, biz merhem olacağız dedik. Türkiye'nin çok acısı var, biz dindireceğiz dedik. Türkiye iyi olacak diyerek yola çıktık" dedi.

Konuşmasının sonunda partililere seslenen Akşener, "Benden bir ev, bir yuva istediniz. Ben de İYİ Parti'yi sizlere yuva yaptım. Bugünden sonra artık bu evi siz koruyacaksınız. Bu evi artık ayakta siz tutacaksınız. Genel başkan adaylarımıza başarılar diliyor, kurutlayımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yolunuz bahtınız açık olsun" ifadelerini kullandı.

Akşener konuşmasının ardından saldondan ayrıldı.

Genel başkan adayları için imza teslimleri yapıldıktan sonra aday konuşmalarının başlaması bekleniyor.

Genel başkanlık yarışının Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve adaylık kararıyla Genel Başkan Yardımcılığı’ndan ayrılan Tolga Akalın arasında geçmesi bekleniyor.

Editör: Tuncer Kalaycı