Geride bıraktığımız 31 Mart seçimlerinin Sakarya'da en çok dikkat çeken adayı olarak öne çıkan Yeniden Refah Partisinin Karapürçek Belediye Başkan adayı Mehmet Murat Çoruhlu seçim sürecinde başında sarık sbol pantolonu ve hakim yaka gömleğinle dikkatleri çekmişti.

Seçimler sonrasında Karapürçek Belediye başkanı Seçilen Çoruhlu bugün yapılan ilk büyükşehir belediye meclisinde kıyafetiyle yine dikkat çeken daha doğrusu öne çıkan isim oldu

Medyabar.com'un haberine göre, Karapürçek İlçesinin yeni belediye başkanı Çoruhlu başında sarık üzerinde siyah takım elbise ve beyaz hakim yaka gömleğiyle meclisteki yerini aldı.

Türkiye ve AB arasındaki vize diyaloğu tıkandı Türkiye ve AB arasındaki vize diyaloğu tıkandı

PEKİ SARIK TAKMAK YASAK MI?
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 25 Kasım 1925'te çıkardığı Şapka Kanunu'nu ile fes, sarık ve benzeri başlıklar yasaklandı.

3 Aralık 1934 yılında Resmî Gazete’de yayınlanan Kıyafet Kanunu’nun 1. Maddesine göre:
“Herhangi din ve mezhebe mensub olurlarsa olsunlar ruhanilerin mabet ve ayinler haricinde ruhanî kisve taşımaları yasaktır. Hükümet her din ve mezhepten münasip göreceği yalnız bir ruhaniye mabet ve ayin haricinde dahi ruhanî kıyafetini taşıyabilmek için muvakkat müsaadeler verebilir. Bir müsaade müddetinin hitamında onun aynı ruhanî hakkında yenilenmesi veya bir başka ruhaniye verilmesi caizdir.”

Bu maddeye göre ise hangi dini inanca sahip olurlarsa olsunlar din adamlarının dini ayinler harici dini kıyafet giymeleri yasaklanmış. Hükümet uygun göreceği her din ve mezhep için sadece bir din görevlisine dini mekanlar ve ibadetler dışında da dini kıyafetlerle dolaşabilmesine izin verebiliyor.

Editör: Tuncer Kalaycı