Sıcak havalar, soğuk içeceklerin ve dondurma gibi soğuk tatlıların tüketiminin arttığı bir dönem. Bu soğuk gıdalar, özellikle zaten hassas dişlere sahip bireylerde ağrıya neden olabiliyor. Sıcak havalarda sıklıkla tercih edilen yüzme havuzlarının klorlu suyu da diş minesini zayıflatabiliyor, bu da diş hassasiyetinin artmasına yol açabiliyor.

Diş hassasiyetini önleyebilirsiniz

Diş hassasiyetini önlemek için, dişleri nazik bir şekilde fırçalamak ve yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmak önem arz ediyor. Florid içeren diş macunlarının, diş minesini güçlendirerek hassasiyeti azaltabileceğine değinen Genel Diş Hekimi Ayhan Can, “Ayrıca, hassasiyet için özel olarak formüle edilmiş diş macunları, diş minesini korumaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir" dedi.

Vajinoplasti nedir, Kimler için uygundur? Vajinoplasti nedir, Kimler için uygundur?

Düzenli diş hekimi ziyaretleri büyük önem taşıyor

Diş hassasiyeti yaşayan bireyler için düzenli diş hekimi ziyaretleri, sorunun kökenine inmek ve etkili bir şekilde müdahale etmek için hayati önem taşıyor. Profesyonel bir diş hekimi, diş hassasiyetinin altında yatan nedenleri doğru bir şekilde tanımlayabilir ve bu duruma yönelik özel tedavi yöntemleri önerebilir. Eğer diş minesinin aşınması temel sorunsa, florid tedavisi gibi mineral yenileyici uygulamalar önerilebilir. Diş eti çekilmesi durumunda ise, diş eti tedavileri veya hassas bölgeleri korumak için özel dolgular yapılabilir.

Diş hekiminizin düzenli kontroller ve temizliklerle diş sağlığınızı izleyerek potansiyel problemleri erken evrede tespit edebileceğinin ve önlemler alabileceğinin altını çizen Can, “Böylece, diş hassasiyeti gibi rahatsız edici durumlar başlamadan önlenebilir veya mevcut durumlar daha fazla ilerlemeden kontrol altına alınabilir" diye konuştu.

Editör: Tuncer Kalaycı