43'üncü İstanbul Film Festivali'nde kazananlar belli oldu.

Altın Lale, 'Ulusal Yarışma'nın öne çıkan filmlerinden, prömiyerini 80. Venedik Film Festivali'nin Orizzonti (Ufuklar) bölümünde yapan Nehir Tuna imzalı 'Yurt'a verildi. Büyük ödülün yanı sıra 'En İyi Görüntü Yönetmeni' ödülü de Yurt'un görüntü yönetmeni Florent Herry'nin oldu.

Bu sene, 'Ulusal Yarışma', 'Uluslararası Yarışma', 'Ulusal Kısa Film Yarışması', 'Ulusal Belgesel Yarışması', 'Seyfi Teoman İlk Film Ödülü', 'Genç Usta Ödülü' olmak üzere toplam altı kategoride filmler ödül için yarıştı.

‘ULUSLARARASI YARIŞMA'DA ALTIN LALE 'SONSUZA DEK'E

‘Uluslararası Yarışma' bölümünde büyük ödül olan Altın Lale ve Uluslararası FIPRESCI ödülü Anna Buryachkova'nın filmi 'Sonsuza Dek'e (Forever) verildi. Aynı kategoride bir diğer önemli ödül olan Jüri Özel Ödülü'ne ise Ena Sendıjarevıć'in 'Tatlı Rüyalar' (Sweet Dreams) filmi değer görüldü.

ULUSAL YARIŞMADA 'TEREDDÜT ÇİZGİSİ'NE ÜÇ ÖDÜL BİRDEN

'Tereddüt Çizgisi' de 'Yurt' ile birlikte, 80. Venedik Film Festivali'nin seçkisine giren iki Türkiye yapımı filmden biri olarak İstanbul Film Festivali'nin yarışma bölümünde öne çıkan güçlü adaylardan biriydi.

Filmin yönetmeni Selman Nacar, festivalde 'En İyi Yönetmen' ödülüne layık görülürken, filmi 'Tereddüt Çizgisi' de FIPRESCI Ödülü'nü kazandı. Ayrıca filmin başrol oyuncusu Tülin Özen'in performansı 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülüne layık görüldü.

2024 NDS Edebiyat Ödülü Alexandre Seurat'ın oldu 2024 NDS Edebiyat Ödülü Alexandre Seurat'ın oldu

'ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI'NDA BÜYÜK ÖDÜL ‘DARGEÇİT'E

10 belgesel filmin yarıştığı 'Ulusal Belgesel Yarışması' kategorisinde 'En İyi Belgesel' ödülü Mardin’in Dargeçit ilçesinde zorla kaybedilen yedi kişinin yakınlarının, avukatları Erdal Kuzu’nun ve İnsan Hakları Derneği’nin yıllarca süren mücadelesi sonucunda açılan Dargeçit JİTEM Davası’nın mahkeme sürecini konu alan 'Dargeçit' filminin oldu.

Toplam 10 dalda ödüllerin verildiği Ulusal Yarışma kategorisinde diğer adaylar ve kazandıkları ödüller şöyle:

ULUSAL YARIŞMA

- Son Hasat / The Reeds / Cemil Ağacıkoğlu / Türkiye, Bulgaristan (En İyi Müzik/ Doğan Duru)
- Beraber / Belonging / Mete Gümürhan / Türkiye, Hollanda, Belçika (En İyi Sanat Yönetmeni/ Nadide Argun Van Uden)
- Rosinante / Baran Gündüzalp
- Büyük Kuşatma / The Grand Siege / Sinan Kesova (Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü)
- Tereddüt Çizgisi / Hesitation Wound / Selman Nacar (En İyi Yönetmen/ En İyi Kadın Oyuncu- Tülin Özen/ FIPRESCI)
- Bildiğin Gibi Değil / Not What You Think / Vuslat Saraçoğlu (En İyi Erkek Oyuncu - Alican Yücesoy& Serdar Orçin/ En İyi Kurgu - Naim Kanat, En İyi Senaryo)
- 8x8 / Kıvanç Sezer
- Yurt / Dormitory / Nehir Tuna / Türkiye, Almanya, Fransa (En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetmeni - Florent Herry)
- Suyun Üstü / Afloat / Aslıhan Ünaldı
- Başlangıçlar / Inpaintings / Ozan Yoleri (Mansiyon Ödülü)

Filmler, yarıştıkları kategoriler ve ödüllerin tamamı şöyle:

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

Program 1:
- 36 / Rezan Mir Uğurlu
- Ağlak Bebe / Crybaby / Elif Öner
- Gukla / The Doll / Emine Uysal Berger, Özgür Ceylan
- Beyaz Dağın Çocukları / Children of the White Mountain / Yalçın Çiftçi (FIPRESCI Ödülü)
- Eksi Bir / Minus One / Ömer Ferhat Özmen (En İyi Kısa Film)

Program 2:

- Zarafet ve Şiddet Arasında / Between Delicate and Violent / Şirin Bahar Demirel (Mansiyon Ödülü)
- Nasıl Kaybolunur / How to Disappear / Tilbe Cana İnan
- Aç Karnına Çıkmayalım / Cheers to the End / Yiğit Hepsev
- Bir Dostluk / A Companionship / Gürkan Yücel
- Onun Kalesinde / In His Fortress / Yasemin Demirci

ULUSAL BELGESEL YARIŞMASI

Domates Biber Depresyon / Tomato, Pepper, Depression / Aybüke Avcı
- Bir Parça Memleket / A Piece of Home / Mümin Barış
- Dargeçit / Hold Still / Berke Baş (En İyi Belgesel)
- Şarap Rengi Deniz / Wine Dark Sea / Nefin Dinç
- Bir İsim ve Bir Yer / A Name and A Place / Can Eskinazi
- Ege Güneşi / The Ferris Wheel / Ömer Gümüşer
- Bir Gün, 365 Saat / A Day, 365 Hours / Eylem Kaftan
- Eclipse / İpek Kent, Efe Öztezdoğan
- Bazen Hep Birlikte / Otherwise in İstanbul / Didem Pekün
- Karanlık Zamanlarda Şarkı Söylemek / Singing in Dark Times / Ethem Özgüven

SEYFİ TEOMAN EN İYİ İLK FİLM ÖDÜLÜ

Büyük Kuşatma / The Grand Siege / Sinan Kesova

FIPRESCI – ULUSLARARASI SİNEMA ELEŞTİRMENLERİ BİRLİĞİ ÖDÜLLERİ

Tereddüt Çizgisi/ Hesitation Sound/ Selman Nacar (Ulusal Yarışma)

Anna Buryachkova/ Sonsuza Dek'e (Forever) (Uluslararası Yarışma)

Beyaz Dağın Çocukları / Children of the White Mountain / Yalçın Çiftçi (Ulusal Kısa Film Yarışması)

GENÇ USTA ÖDÜLÜ

Gidecek Yer Yok / No Other Land / Yuval Abraham, Basel Adra, Hamdan Ballal, Rachel Szor / Filistin, Norveç
- Yabancı Meselesi / The Strangers’ Case / Brandt Andersen / Ürdün
- İstif / Hoard / Luna Carmoon / İngiltere (Kazanan)
- Hipnoz / Hypnosen / The Hypnosis / Ernst De Geer / İsveç, Norveç
- Yalanların Anası / Kadib Abyad / The Mother of All Lies / Asmae El Moudir / Fas, Mısır, Suudi Arabistan, Katar
- Kime Aidim? / Who Do I Belong To / Meryam Joobeur / Tunus, Fransa, Kanada
- Elveda Julia / Wadaean Julia / Goodbye Julia / Mohamed Kordofani / Sudan, İsveç, Almanya, Suudi Arabistan, Fransa, Mısır
- Babasının Kızı / La Fille de Son Pere / No Love Lost / Erwan Le Duc
- Bir Ailenin Kısa Hikâyesi / Brief History of a Family / Jianjie Lin / Çin, Danimarka
- Kaplan Desenleri / Tiger Stripes / Amanda Nell Eu / Malezya, Tayvan, Fransa, Almanya, Hollanda, Singapur, Katar, Endonezya
- Rüzgârın Şehri / Ser Ser Salhi / City of Wind / Lkhagvadulam Purev-Ochir / Moğolistan, Portekiz, Katar, Almanya, Hollanda, Fransa (KÜLTÜR SANAT)

Editör: Tuncer Kalaycı