Independent Türkçe’de 6 gazeteci işten çıkartıldı Independent Türkçe’de 6 gazeteci işten çıkartıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, öldürülen 67 gazeteciyi 6 Nisan 2023 Perşembe günü saat 11.00'de ilk basın şehidi Hasan Fehmi Efendi’nin mezarı başında, ardından Basın Müzesi’nde törenle anacak.

 Gazetecilik mesleğinin verdiği ilk kayıp olan Hasan Fehmi Efendi’nin 6 Nisan 1909’da Galata Köprüsü’nde öldürülmesinden bu yana 114 yıl geçti. Bu süreç içinde 67 gazeteci kurşunlara, bombalara hedef olarak yaşamını yitirdi. Hasan Fehmi Bey’in toprağa verildiği tarih olan 6 Nisan günü, 1997 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla “Şehit Gazeteciler Günü” olarak kabul edildi. 2005 yılında yine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla günün adı “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi.

Bu yıl da “Öldürülen Gazeteciler Günü” olan 6 Nisan 2023 Perşembe günü saat 11.00’de ilk basın şehidi Serbesti Gazetesi’nin Başyazarı Hasan Fehmi Efendi’nin Çemberlitaş Divanyolu’nda bulunan Sultan II. Mahmut Türbesi’ndeki mezarı başında, daha sonra Basın Müzesi’nde anma töreni düzenlenecek. Anma törenin ardından Basın Müzesi içindeki Öldürülen Gazeteciler Galerisi ziyaret edilecek.